ADSтендер. Умови документації не можна прописувати під конкретного виробника

ADSтендер. Умови документації не можна прописувати під конкретного виробника

До Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель звернулось ТОВ «Виробниче підприємство Автоснаб», яке повідомляло, що Замовник – Відділ освіти, молоді та спорту Голованівської районної державної адміністрації, порушив порядок проведення процедури закупівлі шкільних автобусів (2 шт.)

Очікувана вартість – 3 480 000,00 грн.

Скаржник просив, зокрема, зобов’язати Замовника внести зміни до тендерної документації.

  1. Скаржник повідомив, що тендерна документація є дискримінаційною, оскільки в якості предмету закупівлі за даними сертифікатів відповідності підходить лише автобус одного виробника – шкільний автобус АТАМАН Б093Б2 виробництва ПАТ «Черкаський автобус». А саме – дискримінаційною вимогою є загальна пасажиромісткість шкільного автобусу (не менше 31 місце для сидіння, крім сидіння для водія), вказана в технічних вимогах.

Скаржник надав порівняльну таблицю з показниками пасажиромісткості шкільних автобусів, представлених виробниками на ринку України.

На засіданні Колегії АМКУ Скаржник зазначив, що пропонує до постачання автобус «Еталон», який має пасажиромісткість від 29 місць.

  1. Також Скаржник зазначив, що дискримінаційна ознака тендерної документації міститься в проекті договору про закупівлю за державні кошти, а саме: «Сторони погодили, що у випадку неоплати Замовником Товару більше як ____(___) календарних днів з моменту видачі Учасником видаткової накладної дана накладна анульовується».

На думку Скаржника, така умова проекту договору про закупівлю за державні кошти встановлює нерівне становище сторін договору та не відповідає чинному законодавству. Згідно з пунктом 5.3 проекту договору, момент поставки автобусів визначається підписанням сторонами видаткової накладної, тобто з цього моменту до Замовника як покупця автобусів переходить право власності на товар.

Анулювання видаткової накладної є ускладненим також у зв’язку зі специфікою товару, що буде постачатися. Автобус як транспортний засіб передається у власність Замовнику шляхом виписування акту, що видається виробникам сервісними центрами МВС і є бланками суворої звітності, що є підставою для здійснення державної реєстрації транспортного засобу, разом з транзитними номерами та іншим пакетом документів. Анулювання видаткової накладної неможливо без вказання в договорі процедури строків та зобов’язань щодо зняття автобусів з реєстрації, отримання знову транзитних номерів, передачі автобусів, їх доставки та відшкодування витрат продавця на переоформлення і доставку автобусів в зворотному напрямку, адже відсутня вина продавця у анулюванні видаткової накладної через її не оплату покупцем.

Позиція Колегії АМКУ (рішення № 2225-р/пк-пз від 13.03.2018)

  1. Відповідно до розділу 3 тендерної документації учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим тендерною документацією.

Тендерна пропозиція, що не відповідає технічним вимогам, викладеним у додатку 4 тендерної документації, буде відхилена як така, що не відповідає умовам тендерної документації.

У додатку 4 тендерної документації наведені технічні вимоги на закупівлю, зокрема, пасажиромісткість – не менше 31 місця для сидіння, крім сидіння для водія.

Замовник не довів та документально не підтвердив, що всім у сукупності технічним вимогам (за всіма позиціями), у тому числі пасажиромісткість, встановленим у додатку 4 тендерної документації, відповідають автобуси щонайменше двох виробників.

За таких умов, взяти участь у процедурі закупівлі зможуть лише ті суб’єкти господарювання, які запропонують продукцію конкретного виробника, що є дискримінаційним до інших суб’єктів господарювання.

  1. У додатку 5 тендерної документації наведений проект договору про закупівлю за державні кошти.

Відповідно до пункту 4.1 проекту договору «сторони погодили, що у випадку неоплати Замовником Товару більше як ____(___) календарних днів з моменту видачі Учасником видаткової накладної дана накладна анульовується».

Замовник не довів необхідність встановлення зазначеної умови тендерної документації у наведеній вище редакції.

Відповідно до зазначеної умови проекту договору дії Замовника в односторонньому порядку в частині неоплати товару передбачають анулювання видаткової накладної, при цьому проект договору не містить порядку, строків тощо відшкодування витрат, понесених учасником, що є непрозорим по відношенню до потенційних учасників торгів.

Таким чином, Орган оскарження зобов’язав Замовника внести зміни до тендерної документації.

Рекомендовані публікації

Додати коментар