АМКУ виграв апеляцію у товариства “Альянс Холдинг”

Київський апеляційний господарський суд 11.07.2017 підтримав рішення суду першої інстанції від 21.03.2017, яким було відмовлено в задоволені позовних вимог ТОВ «Альянс Холдинг» в повному обсязі та залишено рішення Антимонопольного комітету України у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції в частині, що стосується товариства, в тому числі штрафних санкцій у розмірі понад 39 млн. грн, без змін.
“Бензинова справа”.

Київський апеляційний господарський суд, дослідивши обставини справи, перевіривши їх поданими сторонами доказами з дотриманням приписів зазначених норм матеріального і процесуального права, встановив обґрунтованість висновків АМКУ стосовно наявності в діях позивача товариства «Альянс Холдинг» порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій.

Ринки роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами характеризуються наявністю значної інформаційної асиметрії, що негативно впливає па здатність споживача оцінити конкурентні переваги учасників ринку за ціновим критерієм та прийняти обґрунтоване рішення про вибір того чи іншого продавця та марки нафтопродуктів, яка реалізується на АЗС.

Отже, відповідачі у справі Комітету (у т.ч. і товариство «Альянс Холдинг»), встановлюючи та підтримуючи саме на інформаційних табло на АЗС подібні між собою роздрібні ціни реалізації бензину марки А-95 та дизельного палива, реалізуючи при цьому частину пального за цінами, які є нижчими від цін, зазначених на інформаційних табло, фактично уникають відкритої цінової конкуренції між собою.

Відтак, колегія суддів погодилась з висновками Комітету, що роздрібні ціни реалізації бензину марки А-95 та дизельного палива, що встановлювалися відповідачами у справі Комітету (у т.ч. і товариством «Альянс Холдинг») на інформаційних табло АЗС протягом періоду, зазначеного в рішенні, були встановлені не внаслідок змагання між собою з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі мають можливість вибирати між кількома продавцями.

Вчинення товариством «Альянс Холдинг» з іншими відповідачами у справі Комітету схожих дій, зокрема, щодо встановлення та підтримання на інформаційних табло стаціонарних АЗС подібних між собою роздрібних цін реалізації бензину марки А-95 та дизельного палива без об’єктивних причин для вчинення таких дій, призвело до спотворення цінової конкуренції між ними, спонукання інших учасників ринків до встановлення своїх роздрібних цін на необґрунтованому рівні та, як наслідок, призвело до обмеження конкуренції на ринку в цілому. Такі дії призводять до обмеження можливості вибору споживачами того чи іншого учасника ринку за ціновим критерієм та, як наслідок призводить до ущемлення їхніх інтересів.

Колегія суддів зазначила також, що представник ТОВ «Альянс Холдинг» у судовому засіданні фактично визнав, що посадові особи товариства здійснюють моніторинг цін конкурентів, а зазначені відомості впливають на рівень цін на заправках позивача, а враховуючи дії учасників ринку щодо встановлення подібних цін, наведене свідчить про фактичну відсутність цінової конкуренції при встановленні цін на інформаційних табло.

28.10.2016 АМКУ визнав дії ТОВ «Золотий екватор», ТОВ «ВОГ Рітейл», ПП «Окко нафтопродукт», ТОВ «Альянс Холдинг», ПІІ «АМІК Україна» (до 08.05.2015 ПІІ «ЛУКОЙЛ-Україна»), ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» та ТОВ «Параллель» які полягали у: встановленні і підтриманні на інформаційних табло стаціонарних АЗС подібних між собою роздрібних цін на бензин марки А-95 та дизельне паливо
та встановленні умов реалізації бензину марки А-95 та дизельного палива, за яких доступ споживача до інформації про розмір остаточних роздрібних цін є обмеженим, внаслідок застосування складних та непрозорих програм лояльності, умов проведення акцій та надання знижок,
порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій шляхом вчинення схожих дій на ринках роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами, які призвели до обмеження цінової конкуренції.

Антимонопольний комітет України оштрафував нафтотрейдерів на загальну суму  204 млн. 325 тис. 103 грн.

Рекомендовані публікації

Додати коментар