АМКУ ЗАВЕРШИВ РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОВЖИВАННЯ МОНОПОЛЬНИМ СТАНОВИЩЕМ НА РИНКУ ДИСТРИБУЦІЇ СИГАРЕТ

У жовтні 2015 р. Антимонопольним комітетом України була розпочата справа за ознаками вчинення ТОВ «Тедіс Україна» (колишня назва – ТОВ «Торгова компанія «Мегаполіс – Україна) порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку дистрибуції сигарет. Як було встановлено АМКУ, протягом періоду 2013 рік – по нинішній час ТОВ «Тедіс Україна» займає монопольне становище на ринку дистрибуції сигарет з часткою, що перевищує 35% і не зазнає при цьому значної конкуренції.

Фактично, товариство є єдиним дистриб’ютором найбільших 4 виробників тютюнових виробів в Україні, яке може придбавати, зберігати, перевозити, доставляти та реалізовувати сигарети через роздрібний і оптовий канали реалізації кінцевому споживачу.

При цьому у ТОВ «Тедіс Україна» відсутні конкуренти, адже 4 найбільші виробники тютюнових виробів уклали договори тільки з ним.

Ознаками ринкової влади ТОВ «Тедіс Україна» є наявність одноосібного доступу до сигарет за прямими договорами з виробниками, можливість нав’язувати іншим учасникам ринку невигідні умови договорів, встановлювати як розмір власного валового прибутку, так і розмір валового прибутку своїх покупців (оптових і роздрібних торговців), а також можливість обмежувати своїм торговим партнерам поставки сигарет без достатніх правових причин (за відсутності альтернативних джерел придбання).

За висновками Комітету, подібне функціонування ринку обмежує конкуренцію, зокрема, оптових і роздрібних торгівців сигаретами.

Засідання Комітету, на якому були презентовані результати розслідування, відбулось 16-го серпня 2016 року. Представникам ТОВ «Тедіс Україна» було надано можливість висловити свою позицію щодо висновків, до яких Комітет прийшов в ході розслідування. ТОВ «Тедіс Україна» заперечує проти монопольного становища на ринку і зловживання ним.

В засіданні оголошено перерву в зв’язку з необхідністю заслухати інших учасників ринку, а також за заявленим відповідачем наміром надати додаткові дані на розгляд Комітету.

Одним з основних завдань Комітету, відповідно до законодавства, є створення конкурентного середовища, що досягається також шляхом зменшення кількості монополізованих ринків та/або зниженням рівня їх монополізації.

Сама по собі наявність у суб’єкта господарювання монопольного становища не є протиправною. Такими є дії чи бездіяльність монополістів, які обмежують конкурентоспроможність інших учасників ринку, ущемляють їхні інтереси чи інтереси споживачів.

Статтею 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб’єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб’єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Зловживання монопольним (домінуючим) становищем є найбільш поширеною категорією порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Рекомендовані публікації

Додати коментар