АПТЕКА: СКЛАД ЧИ НЕ СКЛАД?

Господарський суд Дніпропетровської області визнав, що дії ТОВ «Аптека №338» щодо поширення на рекламному банері, розміщеному на фасаді аптечного закладу, інформації у вигляді напису «Аптека склад низкие цени» (у той час, як цей аптечний заклад займається роздрібною торгівлею лікарськими засобами, не є аптечним складом), правильно кваліфіковано Дніпропетровським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України як порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції.

Двадцять восьмого квітня цього року  Дніпропетровським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України  було прийнято рішення, яким дії ТОВ «Аптека №338» були визнані порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції у вигляді ощирення інформації, що вводить в оману.

Штрафні санкції за зазначене порушення склали 68 000 грн.

ТОВ «Аптека №338» не погодилось з висновками тервідділення, викладеними в рішенні, що зображення на фасаді аптечного закладу слів «Аптека склад низкие цени» вводить в оману споживача, оскільки аптечний склад може займатися лише оптовою торгівлею, в той час як аптека займається лише роздрібною торгівлею.

ТОВ «Аптека №338» зазначило, що споживачі не мають можливості здійснювати покупки в аптечному складі, оскільки, згідно визначення, наведеного в Ліцензійних умовах провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, аптечний склад (база) – заклад охорони здоров’я, основне завдання якого полягає в забезпеченні лікарськими засобами інших суб’єктів оптової або роздрібної торгівлі, закладів охорони здоров’я та виробників лікарських засобів шляхом здійснення ним оптової торгівлі. Вивіска товариства містить назву закладу охорони здоров’я, а саме «аптека», використання слогану «аптека-склад» свідчить про широкий асортимент товарів в аптеці.

Ліцензійними умовами надано визначення «аптека» і «аптечний склад», однак жодним законодавчим актом не заборонено  використання слова «склад» у своїй господарській діяльності, в тому числі в рекламі.

На таке судом зазначено, оскільки аптечний заклад здійснює роздрібну торгівлю лікарськими засобами, він не може мати назву «Аптека склад». А ТОВ «Аптека №338», в свою чергу, має назву «Аптека склад низкие цени».

Товариство, враховуючи інформацію з академічного словника української мови, зазначало, що «склад це відповідно обладнане місце, будівля або приміщення для зберігання чого-небудь (продуктів, матеріалів тощо)». Отже, під терміном склад можна розуміти відповідно обладнане місце, будівлю або приміщення для зберігання лікарських засобів, що жодним чином не вводить споживачів в оману стосовно ціни товару та не може навести споживача на висновки оптових цін на лікарські засоби.

У якості доказів у вигляді інформації, що вводить в оману покупців, Дніпропетровське тервідділення надало до суду результати опитування споживачів з приводу того, чи є, на думку споживачів, різниця між «Аптека склад» та аптечним складом (базою).

За результатами опитування територіальним відділенням встановлено що 93,5% опитуваних споживачів вважають, що різниці між «Аптека склад» та аптечним складом (базою) немає.

Сто відсотків з опитаних споживачів вважають, що інформація у вигляді напису «Аптека склад низкие цени», яка розміщена на фасаді аптечного закладу, може вплинути на їх намір щодо придбання лікарських засобів в цьому аптечному закладі; 41,94% опитаних споживачів вважають, що в «аптека склад» вони можуть придбати лікарські засоби за цінами складу.

На думку 87,1% споживачів різниця між «Аптекою склад» та «Аптекою» полягає у цінах на лікарські засоби – в «Аптеці склад» ціни низькі в порівнянні з цінами в «Аптеці»; інформація у вигляді напису «Аптечний склад», що розміщена на фасаді аптечного закладу, в той час як аптечний заклад займається роздрібною торгівлею лікарськими засобами, не є аптечним складом, може ввести в оману споживачів (96,78%).

Суб’єкти господарювання, які займаються роздрібною торгівлею лікарськими засобами (конкуренти), зазначили, що на намір споживачів щодо придбання лікарських засобів може вплинути інформація «Аптека склад», оскільки існує думка, що гуртові ціни мають нижчий рівень аніж роздрібні; інформація у вигляді напису «Аптека склад низкие цени», яка розміщена на фасаді аптечного закладу, може вплинути на їх намір щодо придбання лікарських засобів в цьому аптечному закладі та розповсюдження такої інформації в той час як аптечний заклад займається роздрібною торгівлею лікарськими засобами, не є аптечним складом, може ввести їх в оману.

Крім цього, Дніпропетровським тервідділенням встановлено ,що роздрібні ціни на лікарські засоби в аптечному закладі ТОВ «Аптека №338» не дорівнювали закупівельним (оптовим цінам).

Судом такі доводи тервідділення АМКУ визнані обґрунтованими, адже споживач звикає до інформації «Аптека склад низкие цени» та може сприйняти її як таку, що аптечний заклад є аптечним складом (базою) в розумінні Ліцензійних умов та ціни на лікарські засоби в аптечному закладі будуть нижчими, ніж в інших суб’єктів господарювання, які працюють на ринку роздрібної реалізації лікарських засобів.

Суд дійшов висновку, що дії товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека №338» щодо поширення на рекламному банері, що розміщений на фасаді аптечного закладу, інформації у вигляді напису «Аптека склад низкие цени» (у той час, як цей аптечний заклад займається роздрібною торгівлею лікарськими засобами, не є аптечним складом) та поширення у такий спосіб неточних відомостей про свою господарську діяльність є порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, яке передбачене статтею 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» у вигляді поширення інформації, що вводить в оману.

Отже, доказова база порушення у вигляді поширення інформації, що вводить в оману, «Аптека склад низкие цени»: здійснення ТОВ «Аптека №338» роздрібної торгівлі лікарськими засобами (не є аптечним складом); опитування споживачів, конкурентів, моніторинг роздрібних цін на лікарські засоби.

Рекомендовані публікації

Додати коментар