Чернігівське тервідділення АМКУ оштрафувало учасників торгів, які укладали між собою договори купівлі-продажу.

У вересні 2016 року на адресу Чернігівського тервідділення АМКУ надійшло звернення Управління захисту економіки в Чернігівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо можливих ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції під час проведення тендеру.
Так, у 2016 році Остерська квартирно-експлуатаційна частина проводила закупівлю за державні кошти товару «газ природний, скраплений або в газоподібному стані».
Свої пропозиції, з метою участі у цій закупівлі, подали два товариства – ТОВ «МЕТІДА» (м. Київ) та ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО» (м. Київ). За результатами оцінки тендеру замовник уклав договір з ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО», пропозиція конкурсних торгів якого була найбільш економічно вигідною та становила 55 млн. 588 тис. 80 грн.

Як встановило Чернігівське тервідділення АМКУ, ТОВ «МЕТІДА» і ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО» є пов’язаними особами у розумінні Законів України «Про захист економічної конкуренції» та «Про здійснення державних закупівель». Можливість визначати умови господарської діяльності одним товариством іншого і навпаки під час участі в тендері та відсутність можливості конкурувати між собою при здійсненні господарської діяльності підтверджується укладеними протягом 2015-2016 років договір купівлі-продажу природного газу.
Укладення учасниками договорів газу виключає можливість відсутності їх обізнаності щодо намірів один одного взяти участь у тендері. Таким чином, укладання відповідачами договорів газу є узгодженими діями, виконуючи які, учасники поклали на себе зобов’язання щодо обміну інформацією та взаємного контролю, чим усунули конкуренцію між собою під час тендеру.

Разом з тим, у січні 2016 року ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО», після акцепту пропозиції та визначення переможця тендеру і до укладання договору про вказану закупівлю, укладає з ТОВ «МЕТІДА» два договори купівлі-продажу природного газу.  Отже у тендері мав одержати перемогу ТОВ «МЕТІДА» як продавець природного газу, однак переможцем стало ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО», що є покупцем природного газу за договорами газу.
А це означає, що учасники були обізнані із пропозицією кожного із них, що у свою чергу дозволило їм забезпечити перемогу в тендері певному суб’єкту господарювання.

Також, за результатом аналізу документів, які стосувалися проведення торгів, тервідділення АМКУ встановило узгодженість поведінки ТОВ «МЕТІДА» та ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО» під час підготовки та участі у тендері. Було враховано подібність оформлення обома суб’єктами господарювання їх тендерних пропозицій. Окрім подібності у зовнішньому оформленні, структурі та текстовому змісті матеріалів, в самому тексті документів, були наявні ідентичні нетипові орфографічні помилки.
Між обома товариствами існували фінансово-господарські відносини, а між їх керівниками ділові стосунки. Петров А.М., будучи засновником ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО» та його керівником з 15.04.2013, в 2013 році працював головним бухгалтером ТОВ «МЕТІДА», а до 04.10.2012 року був його керівником.
Тервідділеням були також виявлені податкові накладні по операціях між товариствами з придбання природного газу та надання агентських послуг.

Зібравши всі факти, тервідділення АМКУ дійшло висновку, що обидва суб’єкти господарювання шляхом узгодження своїх дій усунули конкуренцію та змагальність, і порушили право замовника на отримання найбільш ефективного результату від проведення торгів, який досягається лише у зв’язку з наявністю справжньої конкуренції.

Узгодивши поведінку на торгах ТОВ «МЕТІДА» і ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО», вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів.

При визначені розміру штрафу антимонопольщками було враховано, що суб’єкти господарювання на засіданні адміністративної колегії тервідділення АМКУ визнали факт вчинення порушення та сприяли розгляду справи, і 30.03.2017 ТОВ «МЕТІДА» та ТОВ «ГАЗПРОМЕНЕРГО» були оштрафовані Чернігівським тервідділенням АМКУ за вказане порушення на 40 000 грн кожне.

Рекомендовані публікації

Додати коментар