ДОЗВОЛИТИ/ВІДМОВИТИ? ВІДМОВА АМКУ У ЗАЛУЧЕННІ ТОЛЬЯТТІАЗОТ ТРЕТЬОЮ ОСОБОЮ В СПРАВІ ПО ОДЕСЬКОМУ ПРИПОРТОВОМУ ЗАВОДУ ВИЗНАНА СУДАМИ НЕПРАВОМІРНОЮ

Антимонопольний комітет України розглядає справу про порушення публічним акціонерним товариством «Одеський припортовий завод» законодавства про захист економічної конкуренції.

У ході розгляду справи, відкрите акціонерне товариство «Тольяттіазот» (Російська Федерація) враховуючи, що воно є особою, яка може стати потерпілою внаслідок встановлення АМКУ факту зловживання ПАТ «Одеський припортовий завод» своїм монопольним становищем при встановленні необгрунтовано завищених цін на послуги, звернулось до Комітету із заявою про залучення товариства до участі у справі в якості третьої особи.

Розглянувши заяву ВАТ «Тольяттіазот», АМКУ листом від 24.09.2015 відмовив йому у залученні до участі у антимонопольній справі з огляду на те, що надані товариством матеріали не дають підстав вважати, зокрема, що рішення у справі може суттєво зачепити права і інтереси товариства, охоронювані законом.

Розглянувши позов ВАТ «Тольяттіазот», місцевий, апеляційний та касаційний господарські суди визнали таку відмову Антимонопольного комітету України неправомірною.

Як зазначили суди, відмова Комітету у залученні товариства до участі у справі як третьої особи, яка оформлена листом, по суті, є рішенням Комітету, тобто актом індивідуальної дії, що може бути оскаржений у судовому порядку.

Законодавство про захист економічної конкуренції передбачає право особи взяти участь у справі в процесуальному статусі третьої особи у випадку, якщо рішення може суттєво зачепити її права та інтереси. Отже, коли особа вважає, що рішення у справі АМКУ може суттєво зачепити її права та охоронювані Законом інтереси, така особа самостійно має право звернутися до АМКУ із заявою про залучення її як третьої особи до участі у справі АМКУ, надавши відповідні доказі того, що рішення у відповідній справі АМКУ може суттєво зачепити вказані її права та інтереси, що фактично і було зроблено позивачем.

Судами встановлено, що посилання Комітету на те, що залучення особи до участі у справі як третьої особи є правом, а не обов’язком Комітету (дискреційні повноваження АМКУ), не впливає на правильність вирішення спору судами попередніх інстанцій з огляду на те, що таке повноваження органу антимонопольного комітету, як залучення особи до участі у справі як третьої особи  підлягає реалізації у відповідності до приписів чинного законодавства, а саме, встановлюються обставини, чи може рішення у справі суттєво зачепити права та інтереси такої особи. Крім того, Вищий господарський суд України зазначив, що при цьому АМКУ не враховує, що поняття «на власний розсуд» та «за власним бажанням» не є тотожними.

Також твердження АМКУ щодо діяльності ВАТ «Тольяттіазот» на території Російської Федерації та нездійснення діяльності на території України, отже товариство не може бути залучено до участі у справі АМКУ, яка стосується виключно взаємовідносин суб’єктів господарювання, які діють на території України, є безпідставними, оскільки іноземні юридичні особи здійснюють свою діяльність на рівні із національними юридичними особами.

Закон України «Про захист економічної конкуренції» застосовується до відносин, які впливають чи можуть вплинути на конкуренцію на території України, у той час, як ВАТ «Тольяттіазот» отримує послуги з транзиту аміаку (тобто є споживачем таких послуг), що надаються на території України на підставі договору з УДП «Укрхімтрансаміак» і оплачує такі послуги (як послуги УДП «Укрхімтрансаміак», так і послуги ПАТ «Одеський припортовий завод» у складі інших послуг), і всі ці послуги надаються на ринку на території України.

Рекомендовані публікації

Додати коментар