Газпром не хоче платити штраф, але…

Газпром не хоче платити штраф, але…

Апеляційна скарга ПАТ «Газпром» залишена без задоволення, а ухвала Господарського суду міста Києва – без змін.

Антимонопольний комітет України звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до ПАТ «Газпром» про стягнення 85 965 927 000 грн штрафу і 85 965 927 000 грн пені та зобов’язання виконати пункту 4 рішення від 22.01.2016 №18-р.

Постановою Вищого господарського суду України від 16.05.2017 рішення господарського суду міста Києва від 05.12.2016 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.02.2017 зі справи залишено без змін, а касаційну скаргу ПАТ «Газпром» – без задоволення. Через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від ПАТ «Газпром» надійшла скарга на дії органу Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо арешту коштів боржника.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.09.2017 у справі № 910/18299/16 відмовлено у задоволенні скарги товариства на дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Не погоджуючись із винесеною ухвалою, ПАТ «Газпром» подав апеляційну скаргу до Київського апеляційного господарського суду України.

Обґрунтовуючи вимоги скарги, ПАТ «Газпром» зазначав, що накладаючи арешт на 100% статутного капіталу ТОВ «Газпромзбут Україна», державний виконавець припинив участь ПАТ «Газпром» у ТОВ «Газпромзбут Україна», тобто, фактично звернув стягнення на корпоративні права, тим самим самостійно змінивши порядок та спосіб виконання рішення господарського суду міста Києва; відповідно до законодавства України та Угоди Співдружності Незалежних Держав про порядок вирішення спорів, пов’язаних із здійсненням господарської діяльності від 20.03.1992, стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах, таким чином, оскільки відсутні докази про вжиття заходів виконання рішення на території іншої держави – учасниці Співдружності Незалежних Держав (Російської Федерації), відсутні підстави для арешту майна боржника у вигляді корпоративних прав.

У свою чергу Київський апеляційний господарський суд не погодився із цими доводами апеляційної скарги, оскільки, за визначенням суду у результаті заходів, вжитих державним виконавцем, на банківських рахунках представництва ПАТ «Газпром» в Україні виявлено грошові кошти на суму 344 899,26 грн. та 25 365,75 дол. США, що становить приблизно 0,00059% від суми 171 932 060 700,00 грн., яка підлягає примусовому стягненню з боржника за двома судовими наказами, тобто, вказаних коштів недостатньо для виконання рішення суду. А тому, державним виконавцем вживаються всі необхідні процесуальні дії в межах виконавчого провадження, включаючи накладення арешту на майно боржника, оскільки майно (в тому числі грошові суми, цінні папери тощо), яке є у ПАТ «Газпром» може зникнути або зменшитись, що у майбутньому може значно ускладнити або унеможливити виконання рішення суду.

Таким чином суд дійшов висновку, що господарський суд першої інстанції правильно визначив, що державний виконавець діяв в рамках приписів закону, приймаючи постанову про накладення арешту на 100% статутного капіталу у розмірі 1 000 000,00 грн. ТОВ «Газпромзбут Україна», та 50% статутного капіталу в розмірі 93 275 000,00 грн. ТОВ «Міжнародний консорціум з управління та розвитку газотранспортної системи України», і вжив необхідний комплекс заходів щодо виконання рішення суду.

Рекомендовані публікації

Додати коментар