НЕДОБРОСОВІСНА КОНКУРЕНЦІЯ НА РИНКУ ВИРОБНИЦТВА ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ОЦТУ

В Україні натуральний оцет виготовляють відповідно до національного стандарту ДСТУ 2450:2006 «Оцти з харчової сировини. Загальні технічні умови». Оцти з харчової сировини одержують біохімічним методом аеробного окислення оцтовокислими бактеріями харчової спиртовмісної сировини з подальшою пастеризацією, освітленням, фільтрацією, фасуванням.

Разом з тим, стандартом Мінагрополітики України «Замінники оцту, одержані з оцтової кислоти. Технічні умови. СОУ 15.87-37-411:2006» передбачено право виробників виготовляти замінники оцту шляхом розведення водою харчовою оцтової кислоти із застосуванням запашних речовин чи без.

Таким чином, продукти, виготовлені відповідно до зазначених вище стандартів, мають зовсім різні технології виробництва та склад, тому, відповідно, є різними товарами.

Дніпропетровським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України під час проведення дослідження ринку виробництва та реалізації оцтів та їх замінників було встановлено реалізацію в минулому році в торговельній мережі продукції під назвою «Оцет столовий» виробництва відомої компанії «КАМА» з наступними складовими: вода питна очищена, кислота оцтова харчова синтетична (дані з етикетки).

Зазначений товар був виготовлений відповідно до ТУУ15.8-19358158-002:2007 та одержаний шляхом змішування кислоти оцтової харчової синтетичної з питною водою з подальшою фільтрацією та фасуванням в споживчу тару.

За наданою Дніпропетровському тервідділенню, зокрема, державним підприємством «Укрметртестстаднарт» інформацією, продукція, до складу якої входить синтетична оцтова кислота, може називатися «Кислота оцтова синтетична» або «Оцтова кислота харчова» або «Замінник оцту».

Отже, інформація, що поширена на етикетці продукції компанії «КАМА» у вигляді слова «Оцет», містить неточну інформацію щодо назви та споживчих властивостей даного продукту, адже цей товар не є оцтом з харчової сировини.

Відповідно до проведеного Дніпропетровським обласним тервідділенням АМКУ опитування, 95,6 відсотків опитаних вважають, що інформація у вигляді напису «оцет столовий» або «оцет», в той час як до складу продукції віднесено воду та кислоту оцтову синтетичну харчову, може ввести їх в оману.

За результатом проведеного розслідування Дніпропетровське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України встановило, що дії компанії «КАМА» у вигляді поширення на етикетках продукції інформації «Оцет», в той час як дана продукція не є оцтом з харчової сировини та поширення у такий спосіб неточних відомостей щодо назви товару та його споживчих властивостей, можуть надати неправомірні переваги у конкуренції, можуть ввести в оману покупців (споживачі сприймаючи інформацію на етикетці продукції у вигляді слова «Оцет» можуть ідентифікувати цей товар, як оцет з харчової сировини) та вплинути на їх наміри щодо придбання саме цього товару, а також призвести до отримання компанією неправомірних переваг перед іншими учасниками ринку.

У ході розгляду справи компанія «КАМА» змінила на етикетці продукції назву «Оцет столовий 9%» на назву «Оцтова кислота столова 9%. Водний розчин».

За недобросовісну конкуренцію штрафні санкції для компанії «КАМА» склали 68 тис. грн.

Господарський суд Дніпропетровської області та Дніпропетровський апеляційний господарський суд в квітні та липні цього року відповідно залишили скарги компанії «КАМА» без задоволення.

Судами встановлено доведеним Дніпропетровським обласним територіальним відділенням АМКУ факт того, що компанія «КАМА», через інших осіб (дистриб’юторів, об’єкти роздрібної торгівлі продовольчими товарами) невизначеному колу осіб (потенційним покупцям, які здійснюють придбання продуктів харчування в об’єктах торгівлі) поширювало неточні відомості щодо назви та споживчих властивостей продукції, що могло вплинути на наміри цих осіб придбати товар цього суб’єкта господарювання.

До Вищого господарського суду України компанія «КАМА» касаційну скаргу не подавала.

Недобросовісна конкуренція у вигляді поширення інформації, що вводить в оману, на етикетках водного розчину оцтової кислоти, окрім Дніпропетровського територіального відділення, була виявлена Запорізьким, Рівненським, Івано-Франківським обласними територіальними відділеннями.

Рекомендовані публікації

Додати коментар