ПОМИЛКИ ПРИ ОСКАРЖЕННІ РІШЕНЬ АМКУ ТА ПРИСІКАЛЬНІСТЬ СТРОКІВ

Дніпропетровське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України в червні цього року (рішення від 30.06.2016) визнало дії товариства з обмеженою відповідальністю “АСС” (с. Широке Дніпропетровська обл.) порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді подання інформації в неповному обсязі та наклало штрафні санкції у розмірі 13 600 грн.

Товариство звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до тервідділення АМКУ про визнання недійсним та скасування його рішення.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06.09.2016 позовну заяву і додані до неї документи повернуто товариству без розгляду –
ТОВ “АСС” не направило позовну заяву відповідачу – Дніпропетровському тервідділенню АМКУ.
Заява містить посилання на “докази направлення позовної заяви відповідачу”, проте, провідним інспектором господарського суду Дніпропетровської області складений акт від 05.09.2016, відповідно до якого під час розкриття конверту, доставленого кур’єрською поштою від товариства із позовною заявою виявлено відсутність доказів її направлення відповідачу.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.10.2016 ухвалу місцевого господарського суду залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 13.12.2016 ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 06.09.2016 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.10.2016 залишено без змін, а касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “АСС” – без задоволення.

Посилання ТОВ “АСС” на експрес – накладну, яка була додана до позовної заяви, визнано судом безпідставним, оскільки у експрес-накладній одержувачем зазначено господарський суд Дніпропетровської області, а не Дніпропетровське тервідділення АМКУ.

Відповідно до частини першої статті 56 Господарського процесуального кодексу України позивач, прокурор зобов’язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.
До позовної заяви додаються, зокрема документи, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо, зокрема не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Разом з тим, чому необхідно звернути увагу на цю справу?

Строки!
Відповідно до положень ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов’язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Цей строк не може бути відновлено (!).

Строк добровільної оплати ТОВ «АСС» штрафу сплив на початку вересня. Наприкінці строку ТОВ «АСС» подає до господарського суду позовну заяву, яка в підсумку була повернута товариству.

Строк оскарження рішень органів АМКУ є присічним і відновленню не підлягає. Пам’ятайте це, коли приймаєте рішення не виконувати «вердикт» органів АМКУ та оскаржувати його у судовому порядку.

З нещодавньої судової практики справа по ПАТ «Газпром» та відповідне неналежне оформлення позовної заяви. При розгляді справи щодо стягнення штрафу і пені представники ПАТ «Газпром» вирішили надати матеріали та висловити позицію по суті справи, по якій строки оскарження вже було вичерпано, суд відмовив у задоволенні клопотань, що подавались.

Крім того, зазначаємо, господарським судом не беруться до уваги доводи особи, стосовно якої прийнято органом АМКУ рішення (заявника, відповідача, третьої особи), з приводу незаконності та/або необґрунтованості цього рішення, якщо такі доводи заявлено після закінчення строків, встановлених частиною другою статті 47 та частиною першою статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції», оскільки особа не скористалася своїм правом на оскарження відповідного акта державного органу, а перебіг зазначеного строку виключає можливість перевірки законності та обґрунтованості рішення органу Антимонопольного комітету України.

Таким чином, в справі щодо ТОВ «АСС», тепер черга за Дніпропетровським тервідділенням АМКУ та його позовом про стягнення штрафу та пені.

Отже, враховуйте присікальність строків оскарження рішень АМКУ, коли збираєтесь оскаржувати повернення судами ваших позовних заяв.

Рекомендовані публікації

Додати коментар