Представник ADS Legal Group виступив на радіо Europa Plus Ukraine

Представник ADS Legal Group виступив на радіо Europa Plus Ukraine

12 вересня 2018 року Керівник напрямку з питань державної допомоги ADS Legal Group, Євген Дудник, в ефірі передачі «Експертна думка» розповідав про основні аспекти застосування законодавства про захист економічної конкуренції.

Так, Євген Дудник під час бесіди з ведучим радіопередачі, Павлом Ковчегом, спочатку ознайомив радіослухачів із тим що ж саме включає в себе поняття «економічна конкуренція» та як вона має працювати на ринках України.

До недавнього часу для більшості людей, які обізнані у питаннях економічної конкуренції, або стикалися у своїй роботі з діяльністю Антимонопольного комітету України, конкурентне право складалося з розділів, або блоків, які регулюють питання:

– антиконкурентних узгоджених дій (картелі);

– зловживань ринковою владою (монополії);

– недобросовісної конкуренції (оманлива реклама, копіювання продукції);

– обмеження конкуренції державними органами (прийняття актів, які шкодять конкуренції);

– публічних закупівель (орган оскарження).

Це ті сфери, якими традиційно опікується українське антимонопольне відомство. За усіма цими напрямками (за виключенням публічних закупівель) Комітет може діяти цілком самостійно. Наприклад, здійснювати дослідження стану конкуренції на ринку, порушувати справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, шукати ознаки змов на торгах тощо.

Як вказав спікер, останнім часом дуже привабливими для учасників ринку, а отже і для юридичних компаній, що їх супроводжують, стають публічні закупівлі, які відбуваються за рахунок коштів державного бюджету.

За Законом України «Про публічні закупівлі» всі закупівлі, які проводить держава за бюджетні кошти, мають проводитися прозоро. Всі документи мають бути завантажені в електронному вигляді на офіційному веб-порталі Prozorro, який є загальнодоступним для всіх без винятку. Отже, кожен бажаючий може зайти на цей офіційний веб-портал та переглянути всі закупівлі, які були проведені, проводяться або тільки плануються державними установами. Також, у кожного бажаючого є можливість переглянути всі документи учасників, ознайомитися з переліком товарів або послуг, які закуповуються державою та порівняти запропоновані ціни з ринковими.

Така прозорість дозволяє компаніям аналізувати та мінімізувати свої ризики, а тому сміливіше приймати участь у публічних закупівлях.

Проте основну увагу під час розмови Євген Дудник звернув на питання державної допомоги суб’єктам господарювання.

«На жаль, далеко не в усіх випадках ринок здатен самостійно розвиватися або подолати наслідки надзвичайних ситуацій, наприклад, світової фінансової кризи, зміни клімату тощо. Існують ситуації, коли без сторонньої допомоги ринок приречений на крах.

Саме тут на допомогу приходить Держава, яка за рахунок власних ресурсів підтримує та посилює розвиток тієї чи іншої сфери економіки. Це може бути зроблено у різних формах, наприклад тимчасове зниження рівня податків для певної галузі, надання кредитів на пільгових умовах, списання податкової заборгованості, субсидування, дотування тощо.

Зазвичай, надання суб’єкту господарювання державної допомоги за рахунок державних ресурсів призводить до отримання ним і додаткових конкурентних переваг порівняно з конкурентами, які такої допомоги не отримують. Тому, надаючи державну допомогу, слід дотримуватися правила, згідно з яким користь для суспільства та економіки, яка досягається в результаті надання державної допомоги, має бути більшою, ніж шкода конкуренції, спричинена державною допомогою.

Тож в Україні впроваджено систему моніторингу та контролю державної допомоги, яку вже декілька десятиліть застосовують у країнах Європейського Союзу», – підсумував Керівник напрямку з питань державної допомоги ADS Legal Group.

З відеозаписом ефіру можна ознайомитись за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=GaARTPwjL1M&t=14s

Рекомендовані публікації

Додати коментар