ПРОБЛЕМИ З БАНКІВСЬКОЮ ГАРАНТІЄЮ В СФЕРІ ЗАКУПІВЕЛЬ

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» забезпечення тендерної пропозиції – це надання забезпечення виконання зобов’язань учасника перед замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.
На сьогодні є випадки, коли пропозиції учасників відхиляються через проблеми з банківською гарантією, зокрема через її невідповідність вимогам замовника та законодавства.

Так, до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель оскаржувались дії Служби автомобільних доріг у Миколаївській області  під час проведення процедури закупівлі – “Лот 1: Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Н-11 Дніпропетровськ – Миколаїв (через м. Кривий Ріг) на ділянці км 202+570 – км 208+570, Миколаївська область Лот 2: Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Н-11 Дніпропетровськ – Миколаїв (через м. Кривий Ріг) на ділянці км 208+570 – км 213+000, Миколаївська область Лот 3: Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Н-11 Дніпропетровськ – Миколаїв (через м. Кривий Ріг) на ділянці км 213+000 – км 219+660, Миколаївська область“. Очікувана вартість закупівлі 165 029 928 грн.

Скаржники товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія «Дорлідер»“ (Одеська обл., Комінтернівський р-н) та “Шляхове будівництво «Альтком»“ (м. Запоріжжя) повідомляли, зокрема, про неправомірне відхилення замовником їхніх пропозицій.
Пропозиції скаржників були відхилені у зв’язку з невідповідністю наданих банківських гарантій вимогам Постанови Національного банку України від 15.12.2004 № 639 “Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах“, а саме – відсутня назва банка бенефіціара

Щодо причини відхилення ТОВ “Будівельна компанія «Дорлідер»“ вказувало, що не зазначення у гарантіях назви банку бенефіціара жодним чином не обмежує права замовника і не звільняє банк-гарант від виконання своїх зобов’язань за гарантією.

ТОВ “Шляхове будівництво «Альтком»“ вважало надану ним банківську гарантію  такою, що у повному обсязі відповідає вимогам.

За результатом аналізу скарг Колегія АМКУ встановила наступне.
Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах регулює порядок, умови надання та отримання банками гарантій та їх виконання.
Згідно з Положенням, бенефіціар – особа, на користь якої надається гарантія;
принципал – особа, за заявою якої надається гарантія/контр гарантія;
гарантія – це спосіб забезпечення виконання зобов’язань, відповідно до якого банк-гарант приймає на себе грошове зобов’язання перед бенефіціаром (оформлене в письмовій формі або у формі  повідомлення) сплатити кошти за принципала в разі невиконання останнім своїх зобов’язань у повному обсязі або їх частину в разі пред’явлення бенефіціаром вимоги та дотримання всіх вимог, передбачених умовами гарантії. Зобов’язання банку-гаранта перед бенефіціаром не залежить від основного зобов’язання принципала (його припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли  посилання на таке зобов’язання безпосередньо  міститься в тексті гарантії.

Гарантія має містити такі реквізити, зокрема, назву банку бенефіціара – його назву та адресу, SWIFT-код (BIC kod) або номер телекса (зазначається за потребою).

Документацією торгів передбачалось, що тендерна пропозиція подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки, та завантаження файлів, зокрема, з документом, що підтверджує надання учасником забезпечення тендерної пропозиції. Вид забезпечення пропозиції – електронна гарантія, видана банківською установою.
У документації зазначалось, що банківська гарантія повинна відповідати вимогам Постанови Національного банку України від 15.12.2004 № 639 “Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах“.
Гарантії, надані товариствами “Будівельна компанія «Дорлідер»“ та “Шляхове будівництво «Альтком»“, не містили інформації щодо банку бенефіціара, що порушувало вимоги Положення.

Колегія АМКУ 16.01.2017 встановила, що пропозиції скаржників були відхилені замовником правомірно та відмовила у задоволенні скарг.

Отже!
Подаючи скаргу до органу оскарження, враховуючи не безоплатність оскарження процедур закупівель (5 тис. грн. у разі оскарження процедури закупівлі товарів або послуг, та 15 тис. грн. у разі оскарження процедури закупівлі робіт), уважно перевірте подану вами пропозицію.
Наша компанія надає широкий спектр юридичних послуг, в тому числі в сфері закупівель. Звертайтесь до нас і ви отримаєте кваліфіковану допомогу з питань проведення закупівель та їх оскарження.

Рекомендовані публікації

Додати коментар