СИСТЕМА PROZORRO ДОЗВОЛЯЄ АМКУ ВИЯВЛЯТИ АНТИКОНКУРЕНТНУ ПОВЕДІНКУ УЧАСНИКІВ ПІД ЧАС УЧАСТІ У ПРОЦЕДУРАХ ЗАКУПІВЕЛЬ

Останнім часом органи АМКУ повідомляють про виявлення ознак порушення антимонопольного законодавства та початок розгляду справ за ознаками антиконкурентних узгоджених дій шляхом спотворення результатів торгів.
Факти неконкурентної поведінки учасників закупівель органам АМКУ дозволяє виявити моніторинг електронної системи публічних закупівель PROZORRO. Так, зокрема, тільки у лютому Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України розпочало розгляд трьох справ.

Виявлення та припинення порушень у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів є одним із пріоритетних напрямів діяльності органів АМКУ.
Порушення антимонопольного законодавства у вигляді антиконкурентних узгоджених дій передбачає найвищі штрафні санкції серед можливих, які накладаються АМКУ, – до 10% річного доходу.
У 2016 році тільки Комітетом було оштрафовано компанії за порушення антимонопольного законодавства у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, на суму понад 64 млн. грн.
За результатом аналізу відповідних рішень нами встановлені основні помилки, що допускались суб’єктами господарювання під час участі у конкурсних торгах:
1. Документи, які подавались учасниками торгів у складі конкурсних пропозицій, мали нехарактерну схожість, а у деяких випадках, ідентичність у зовнішньому оформленні, структурі, текстовому змісті тощо. Крім того, учасники допускались спільних помилок в оформленні документів.
2. Документи пропозицій учасників торгів мали однакові відмінності від документації конкурсних торгів.
3. Копії документів завірялись та отримувались однією особою.
4. Погоджену поведінку учасників також підтверджувала синхронність дій у часі, яка, зважаючи на її системність, не може вважатись випадковим збігом обставин.
5. Використання одного й того ж офісного приміщення, одних і тих же засобів зв’язку.
6. Наявність сталих ділових та господарських відносин у вигляді взаємних розрахунків.
7. Працівники пов’язані трудовими відносинами з обома учасниками торгів.
Зазначені факти є підтвердженням для органів Антимонопольного комітету України наявності в діях учасників торгів антиконкурентних узгоджених дій.

Крім чималих штрафних санкцій, законодавством передбачена заборона протягом 3 років приймати участь у закупівлях товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, адже (!)
замовник має прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язання відхилити пропозицію конкурсних торгів учасника, у разі якщо суб’єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).

Нещодавно ми також повідомляли про особливість функціонування та внесення до Зведених відомостей інформації про рішення органів АМКУ щодо визнання вчинення суб’єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосувалися спотворення результатів торгів (тендерів).

Враховуючи досвід у практиці застосування органами Антимонопольного комітету України законодавства у сфері антиконкурентних узгоджених дій, а також судової практики в цій сфері, наша компанія надасть необхідні для вас, повні та обґрунтовані консультації з питань закупівель.

Рекомендовані публікації

Додати коментар