СЬОГОДНІ КИЇВСЬКИМ АПЕЛЯЦІЙНИМ ГОСПОДАРСЬКИМ СУДОМ ВИЗНАНО НЕДІЙСНИМ РІШЕННЯ АМКУ ЩОДО АНТИКОНКУРЕНТНИХ УЗГОДЖЕНИХ ДІЙ МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА

В квітні минулого року Антимонопольним комітетом України було прийнято одне із вагомих рішень в своїй діяльності в напрямку розслідування картелів.

Розслідування у справі тривало три роки і завершилось штрафними санкціями для п’ятнадцяти торговельних мереж та дослідницької компанії “АСНільсен Юкрейн” на загальну суму понад 203 млн. грн: ТОВ “Фоззі-Фуд” (“Сільпо”) – 78,4 млн грн; ТОВ “АТБ-маркет” (АТБ) – 48,6 млн грн; ТОВ “МЕТРО Кеш енд Кері Україна” (“МЕТРО”) – 23,4 млн грн; ТОВ “Фора” (“Фора”) – 11,1 млн грн; ТОВ “Ашан Україна Гіпермаркет” (“АШАН”) – 9,4 млн грн; ТОВ “НОВУС Україна” (“НОВУС”) – 9 млн; ТОВ “Фудмаркет” (“Велика кишеня”) – 6,5 млн; ТОВ “Адвентіс” (“Караван”) – 4,6 млн; ПІІ “БІЛЛА-Україна” (“БІЛЛА”) – 4,6 млн; ДП “Фуршет Центр” (“Фуршет”) – 2,9 млн; ТОВ “Край-2” (“Край” і “Країна”) – 1,5 млн грн; ДП “Траверс Маркет” (“Фуршет”) – 680 тис грн; ДП “Фуд-Центр” (“Фуршет”)  680 тис; ТОВ “Спар Центр” (“Спар”) – 680 тис; ТОВ “Мепромаг” (“Бімаркет”) – 680 тис; ТОВ “АСНільсен Юкрейн” – 400 тис; ТОВ “Ікс 5 Рітейл Груп Україна” (“Перекресток”) – 340 тис; ТОВ “ЕКО” (“Еко-маркет”) – 100 тис; ПрАТ”Фуршет” (“Фуршет”) – 56 тис грн.

Як встановив АМКУ, між ТОВ “АСНільсен Юкрейн” та торговельними мережами відбувався обмін інформацією та даними щодо істотних умов здійснення господарської діяльності.

Так, кожна з торговельних мереж знаходились у договірних відносинах з ТОВ “АСНільсен Юкрейн”, які стосувалися отримання “АСНільсен Юкрейн” від торговельних мереж інформації про основні показники їх діяльності, а “АСНільсен Юкрейн», в свою чергу, надавало торговельним мережам маркетингові звіти, підготовлені за результатами опрацювання  одержаної та додатково зібраної ним інформації, участі в семінарах, тренінгах, що проводились ТОВ «АСНільсен Юкрейн».

Враховуючи отриману інформацію ТОВ “Фоззі-Фуд”, ТОВ “Фора”, ПАТ “Фуршет”, ДП “Траверс Маркет”, ДП “Фуд-Центр”, ДП “Фуршет Центр”, ТОВ “Ашан Україна Гіпермаркет”, ТОВ “Фудмаркет”, ТОВ “АТБ-маркет”, ТОВ “ЕКО”, ТОВ “Адвентіс”, ПІІ “БІЛЛА-Україна”, ТОВ “Край-2”, ТОВ “Новус Україна”, ПАТ “Ікс 5 Рітейл Груп Україна”, ТОВ “Спар-Центр”, ТОВ “Мепромаг”, ТОВ “МЕТРО Кеш енд Кері Україна” застосовували схожі механізми взаємодії з постачальниками, що призвело до схожих змін цін на товари, які реалізуються торговельними мережами кінцевим споживачам в місті Києві, та, в свою чергу, обмежило конкуренцію.

Дії у вигляді обміну інформацією та даними щодо істотних умов здійснення господарської діяльності з таким рівнем деталізації, агрегації та актуалізації, що сприяло координації конкурентної поведінки на ринку послуг з організації роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах переважно продовольчим асортиментом міста Києва, що призводить до обмеження конкуренції та використання схожих механізмів взаємодії з постачальниками, які призводять до схожих змін цін на товари, які реалізуються торговельними мережами кінцевим споживачам, що призводять до обмеження конкуренції, при тому, що аналіз ситуації на ринку товару спростовує наявність об’єктивних причин для вчинення таких дій, були визнані Антимонопольним комітетом України антиконкурентними узгодженими діями.

Судова практика свідчить про недоведення Антимонопольним комітетом України своєї позиції в цій справі.

Судами встановлено, що при винесенні рішення Антимонопольним комітетом України не доведено, що схожість поведінки торговельних мереж є наслідком узгодженості їх конкурентної поведінки. Також, встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази того, що дії торговельних мереж та дослідницької компанії  можуть призвести або вже призвели до обмеження конкуренції.  Крім того, як зазначають суди, Антимонопольним комітетом України не проведено належного економічного аналізу відповідного ринку, що був би достатнім для встановлення відсутності інших причин (об’єктивних чинників) схожої поведінки торговельних мереж.

Сьогодні Київський апеляційний господарський суд визнав недійсним рішення в частині, що стосується ТОВ “МЕТРО Кеш енд Кері Україна”.

Цим же судом в червні було визнано недійним рішення в частині, що стосується ТОВ “Фудмаркет”,  в серпні  – в частині, що стосується ТОВ “Фора”.

Вищим господарським судом України в травні було визнано недійсним рішення АМКУ в частинах, що стосуються ТОВ “АТБ-маркет” та ТОВ “Ашан Україна Гіпермаркет”.

Касаційна скарга Антимонопольного комітету України щодо ТОВ “АСНільсен Юкрейн” розглядатиметься Вищим господарським судом України на наступному тижні.

Рекомендовані публікації

Додати коментар