ТОВ «Українська нафтохімічна компанія – УНХК» програла АМКУ в суді

ТОВ «Українська нафтохімічна компанія – УНХК» програла АМКУ в суді

Вищий господарський суд України залишив без змін рішення господарського суду міста Києва та постанову Київського апеляційного господарського суду, а касаційну скаргу ТОВ «Українська нафтохімічна компанія – УНХК» – без задоволення.

У 2016 році АМКУ оштрафував ТОВ «Українська нафтохімічна компанія – УНХК» на 1 096 395 грн та ТОВ «Світ авто» на 1 195 грн за порушення законодавства, що передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосується спотворення результатів торгів на закупівлю ДК «Укртансгаз» ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» сполук органічних з кисневою функціональною групою н.в.і.у. (діетиленгліколь).

ТОВ «Українська нафтохімічна компанія – УНХК», яке не погодилось з таким рішенням відомства, звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Комітету про визнання недійсним вказаного рішення АМКУ. Однак рішенням господарського суду міста Києва, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського, у задоволенні цього позову товариству було відмовлено повністю.

У касаційній скарзі до Вищого господарського суду України товариство просило судові рішення попередніх інстанцій зі справи скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову, проте ВГСУ у свою чергу дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення цієї касаційної скарги.

Зокрема, як встановив Комітет під час розслідування, на факт узгодженості дій учасників вказаної закупівлі вказувало те, що обидва товариства мали сталі господарські та трудові відносини, спільні засоби зв’язку, одночасно отримували необхідні для участі у тендері документи та користувались послугами одного і того ж нотаріуса.

Для кваліфікації ж дій суб’єкта господарювання як антиконкурентних узгоджених не є обов’язковою умовою наявність негативних наслідків таких дій у вигляді завдання збитків, порушень прав та охоронюваних законом інтересів інших господарюючих суб’єктів чи споживачів, оскільки достатнім є встановлення самого факту погодження конкурентної поведінки, яка може мати негативний вплив на конкуренцію.

Крім того, недосягнення суб’єктами господарювання мети, з якою вони узгоджують власну конкурентну поведінку, з причин та обставин, що не залежать від їх волі, не є підставою для встановлення відсутності правопорушення.

Як зазначає суд, підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з’ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Однак що місцевий, що апеляційний господарські суди, як вказує ВГСУ, встановили те, що доводи Комітету стосовно протиправної узгодженої поведінки товариства не спростовано останнім, і дійшли обґрунтованих висновків про відсутність підстав для визнання недійсним рішення АМКУ.

При цьому, як зазначив суд, в частині встановлення фактичних обставин справи, переоцінки наявних доказів касаційна скарга ТОВ «Українська нафтохімічна компанія – УНХК» не відповідає вимогам законодавства стосовно меж перегляду справи в касаційній інстанції.

Таким чином ВГСУ визначив, що рішення місцевого господарського суду та постанова апеляційного господарського суду зі справи відповідають встановленим ними фактичним обставинам та відсутні підстави для їх скасування.

Рекомендовані публікації

Додати коментар