Харківське тервідділення АМКУ закрило справу проти трьох торговців ліками

Ще в червні 2014 року Харківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України розпочало розгляд справи за ознаками вчинення ТОВ «Титан», ТОВ «Домінант-Фарма» та ПП «Аптека «Славутич» порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій.
Зокрема, харківські антимонопольщики тоді вважали, що вказані суб’єкти господарювання під час їх діяльності – роздрібної торгівлі фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах, своїми діями порушували чинне антимонопольне законодавство встановлюючи схожі роздрібні ціни на лікарський засіб «Квінакс».
Проте під час аналізу роздрібних цін на лікарський засіб «Квінакс», встановлених ПП «Аптека «Славутич», ТОВ «Домінант-Фарма» та ТОВ «Титан» в лютому-березні 2014 року, тервідділення АМКУ виявило, що суттєве підвищення закупівельної вартості лікарського засобу «Квінакс» спричинило підвищення цін роздрібної реалізації.

Так, ПП «Аптека «Славутич» підвищило ціну на лікарський засіб «Квінакс» в період з 02.03.2014 до 11.03.2014 на 34 % (з 38,65 грн./уп. до 51,90 грн./уп.). ТОВ «Домінант-Фарма» в період з 28.02.2014 до 14.03.2014 підвищило ціну на лікарський засіб «Квінакс» на 15 % (з 45,30 грн./уп. до 51,90 грн./уп.). При цьому, ТОВ «Титан» у період з 05.03.2014 до 13.03.2014 підвищило ціну на 14 % (з 43,01 грн./уп. до 49,09 грн./уп.).

Як було встановлено, формування цін на вказану продукцію здійснювалось шляхом збільшення закупівельної вартості препарату на обсяг торговельної надбавки. Рівень торговельної надбавки визначається суб’єктами господарювання, що реалізують ліки в роздріб, самостійно на підставі обсягу їх витрат на здійснення господарської діяльності та прибутку.

При цьому, розміри торговельних надбавок суб’єктів господарювання не перевищували 19 %. Так, у ПП «Аптека «Славутич» розмір торговельних надбавок в зазначений період складав в середньому 12 %, у ТОВ «Домінант-Фарма» – 19 %, у ТОВ «Титан» – 12 %.
В ході розгляду справи ПП «Аптека «Славутич» повідомило, що з початку серпня 2012 року в аптечному закладі розпочалась довготривала акція зі стимулювання продажу вищезазначеного лікарського препарату шляхом встановлення мінімальної торговельної надбавки в середньому розмірі 5 %. Оскільки акція не дала очікуваних результатів ПП «Аптека «Славутич» з березня 2014 року встановило торговельну надбавку на лікарський препарат «Квінакс» до 18 %. За інформацією ПП «Аптека «Славутич», ТОВ «Домінант – Фарма» та ТОВ «Титан» зростання вартості лікарського препарату «Квінакс» відбулось у зв’язку з зростанням оптово-відпускних цін постачальників.

Враховуючи наведене, тервідділення АМКУ зробило висновок, що в діях ТОВ «Титан», ТОВ «Домінант-Фарма» та ПП «Аптека «Славутич» по підвищенню в лютому-березні 2014 року цін на лікарський препарат «Квінакс» відсутня схожість, а аналіз ситуації на ринку роздрібної реалізації лікарських засобів в лютому-березні 2014 року показав наявність об’єктивних причин для підвищення цін на лікарський препарат «Квінакс».

Тому й у своєму рішенні Харківське тервідділення АМКУ вказує, що якщо не доведено факт вчинення порушення, розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції підлягає закриттю без прийняття рішення по суті.
Керуючись абзацом шостим статті 49 Закону України «Про захист економічної конкуренції», 18 травня 2017 року провадження у справі було закрито.

Рекомендовані публікації

Додати коментар