Харківські антимонопольщики оштрафували двох учасників закупівлі за узгоджені дії під час конкурсних торгів, які проводило “УКРЕНЕРГО”

Ще у липні 2014 року Відокремлений підрозділ «ПІВНІЧНА ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЧНА СИСТЕМА» державного підприємства «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» проводив конкурсні торги на закупівлю частин та приладдя до моторних транспортних засобів. У цій процедурі закупівлі взяли участь ТОВ «ФІРМА «КЛИЧ» та ТОВ «ХАРЗБУТ», конкурсні пропозиції яких були прийняті замовником, оскільки відповідали необхідним вимогам.

Згідно з протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів та цінових пропозицій переможцем торгів стало ТОВ «ФІРМА «КЛИЧ», пропозиція якого була найбільш економічно вигідною для замовника, і відповідно, з ним і було укладено договір на закупівлю товарів за державні кошти на загальну суму 389 634,00 грн.

Однак в ході здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції в сфері державних закупівель, дослідження ринків реалізації частин та приладдя до моторних транспортних засобів та керуючись інформацією Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області, харківські антимонопольщики побачили в діях учасників закупівель ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Так, під час проведення аналізу документів у складі конкурсних пропозицій, поданих ТОВ «ФІРМА «КЛИЧ» та ТОВ «ХАРЗБУТ», встановлено зокрема, що значна їх кількість замовлялись одночасно або з невеликим проміжком часу.

Коли ж тервідділення АМКУ проаналізувало цінову поведінку учасників торгів, то встановило, що цінова пропозиція ТОВ «ФІРМА «КЛИЧ» формувалась з урахуванням цінової пропозиції ТОВ «ХАРЗБУТ», оскільки різниця запропонованих цін становила 8 726,76 грн або відрізнялась на 2,2 %.

Такий незначний ціновий діапазон між вартістю товарів, запропонованою обома учасниками торгів, на думку органу Комітету, міг свідчити про їх попередню домовленість під час підготовки пропозицій конкурсних торгів в частині визначення цін.

Окрім цього рівень цін інших суб’єктів господарювання, які реалізовували аналогічну продукцію поза межами торгів протягом липня 2014 року, був значно (до 744 %) нижчий за рівень цін учасників торгів.

Таким чином тервідділення АМКУ зробило висновок, що учасники діяли не самостійно, а узгоджували свої дії, а також не змагалися між собою, що є обов’язковою умовою конкуренції та необхідною умовою визначення переможця.

Погодження ж поведінки при формуванні своїх конкурсних пропозицій учасниками вказаних торгів призвело до заміни конкуренції на координацію поведінки зазначених суб’єктів господарювання з метою створення видимості конкуренції в межах торгів, а отже призвело і до спотворення їх результатів.

Вказані факти надали можливість антимонопольщикам зробити висновок, що учасники узгодили поведінку на торгах та вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів.

У свою чергу обидва відповідачі у справі не надали ґрунтовних пояснень та документальних доказів до антимонопольного відомства, які б спростовували або свідчили про відсутність між ними антиконкурентних узгоджених дій.

Результатом стало те, що 11 травня 2017 року Харківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України оштрафувало ТОВ «ФІРМА «КЛИЧ» та ТОВ «ХАРЗБУТ» на 68 тис грн. кожного за вказане порушення.

Рекомендовані публікації

Додати коментар