Закарпатське тервідділення АМКУ оштрафувало монополіста

ПрАТ «Закарпаттяобленерго» оштрафоване органом Комітету на 50 тис грн за зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку.

ПрАТ «Закарпаттяобленерго» в територіальних межах розташування належних йому електричних мереж, які перебувають в його експлуатації та утриманні, не має конкурентів на ринку постачання електричної енергії за регульованим тарифом, оскільки товариство є єдиним суб’єктом господарювання, який одержав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Також антимонопольщики визначили, що ПрАТ «Закарпаттяобленерго» за результатами діяльності у 2016 році та І кварталі 2017 року займало монопольне становище на ринку надання послуг з приєднання об’єктів замовників до власних електричних мереж та на ринку надання послуг з видачі технічних умов на приєднання електроустановок споживачів до власних електричних мереж в межах Закарпатської області з частками по 100,00 % відповідно.

Так, у технічних умовах на нестандартне приєднання, виданих ПрАТ «Закарпаттяобленерго» замовникам, передбачено встановлення розрахункових засобів обліку електричної енергії класу точності 1,0 – 2,0 з температурним режимом експлуатації від – 40 до +600 С, терміном давності повірки не більше 24 місяці для однофазних електролічильників (не більше 12 місяців для трифазних електролічильників).

Однак, як з’ясували працівники органу Комітету, розділом 1.5 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.06.2014 року № 469 (із змінами), вимоги щодо встановлення засобів обліку електричної енергії, з терміном давності повірки для однофазних та трифазних електролічильників, не передбачено.
Таким чином, ПрАТ «Закарпаттяобленерго» отримало від тервідділення АМКУ обов’язкові для розгляду рекомендації про вжиття заходів щодо усунення причин та умов вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, які товариство у свою чергу розглянуло та виконало. Відповідно, по цьому пункту антимонопольщики закрили провадження у справі.

Однак ПрАТ «Закарпаттяобленерго» ще встановлював плату за нестандартне приєднання електроустановки замовника, яка визначалась в кожному окремому випадку на основі проектно-кошторисної документації. Та цікавим для тервідділення АМКУ став той факт, що товариство включало в статтю витрат «відрядження працівників будівельних організацій на об’єкт будівництва» тоді, коли об’єкти замовників знаходились в одних і тих самих населених пунктах.

Такі дії ПрАТ «Закарпаттяобленерго» щодо встановлення різної плати за виконання будівельно-монтажних робіт при наданні замовникам послуг з нестандартного приєднання електроустановок до електричних мереж, антимонопольщики визнали порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку шляхом застосування різних цін до рівнозначних угод із суб’єктами господарювання, продавцями чи покупцями без об’єктивно виправданих на те причин, і відповідно до законодавства до товариства були застосовані штрафні санкції.

Рекомендовані публікації

Додати коментар