Закарпатське тервідділення АМКУ рекомендувало ПАТ «Закарпатгаз» не зловживати своїм монопольним становищем

24 травня 2017 року Закарпатське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надало ПАТ «Закарпатгаз» обов’язкові для розгляду рекомендації, оскільки побачило в діях товариства ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Суть справи полягала в тому, що ПАТ «Закарпатгаз» вимагало від ТОВ «Турист-ЛТД» (м. Ужгород) облаштування кожного комерційного вузла обліку автоматичною системою дистанційної передачі даних та встановлення вимикаючих пристроїв на кожен об’єкт газопостачання у багатоквартирних житлових будинках по вул. Заньковецькій-Тлехаса в м. Ужгород (ІІ черга будівництва, секція № 4 та № 5).

Так, 17 листопада 2016 року ТОВ «Турист-ЛТД» було укладено з ПАТ «Закарпатгаз» договір на приєднання до газорозподільної системи (для приєднання, що не є стандартним). Згідно з умовами договору, ПАТ «Закарпатгаз» зобов’язалося забезпечити приєднання об’єктів ТОВ «Турист-ЛТД» (двох багатоквартирних житлових будинків по вул. Заньковецькій-Тлехаса в м. Ужгород, ІІ черга будівництва, секція № 4 та № 5) до газорозподільних мереж відповідно до Технічних умов від 09.04.2014 № 12/186, від 17.11.2016 № 9/353/НСТ та проекту зовнішнього газопостачання, здійснити підключення об’єкту до ГРМ і пуск газу.
Пунктом 2.4 розділу V Технічних умов приєднання до газорозподільної системи від 17.11.2016 № 9/353/НСТ, які є невід’ємною частиною договору на приєднання, ПАТ «Закарпатгаз» вимагало від ТОВ «Турист-ЛТД» встановлення на кожному лічильнику газу системи автоматичного збору та передачі даних по радіоканалу.

Однак, відповідно до положень Кодексу газорозподільних систем, облаштування на власних комерційних вузлах обліку побутових споживачів зі споживанням до 0,01 млн. м3 природного газу засобів дистанційної передачі даних не передбачено.

Проте враховуючи, що технічні умови мають обов’язковий характер, товариство вимушено виконувати вимоги ПАТ «Закарпатгаз» по облаштуванню на кожному лічильнику газу системи автоматичного збору та передачі даних по радіоканалу та нести додаткові витрати, оскільки ПАТ «Закарпатгаз» у разі невиконання технічних умов замовником, може відмовити у прийнятті та введенні в експлуатацію газових мереж.

У свою чергу, закарпатські антимонопольщики потрактували такі дії товариства як такі, що суперечать вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Кодексу газорозподільних систем і містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, пунктом 1 частини 2 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Разом з тим, тервідділення відмічає, що 9 квітня 2014 року ПАТ «Закарпатгаз» видано ТОВ «Турист-ЛТД» Технічні умови № 12/186 на проектування внутрішнього газопостачання двох житлових будинків по вул. Заньковецькій-Тлехаса в м. Ужгород, а 22 квітня 2014 року ПАТ «Закарпатгаз» погоджено проект внутрішнього газопостачання в цих двох багатоквартирних житлових будинках.
Отже, як зазначає тервідділення АМКУ, ПАТ «Закарпатгаз» не мало підстав і для відмови ТОВ «Турист-ЛТД» у погодженні змін до проекту внутрішнього газопостачання, які те хотіло внести у зв’язку із збільшенням кількості однокімнатних квартир за рахунок зменшення кількості двокімнатних квартир.

Закарпатське тервідділення АМКУ рекомендувало ПАТ «Закарпатгаз» припинити дії щодо включення у технічні умови на приєднання до газорозподільної системи вимог по облаштуванню комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних в багатоквартирних житлових будинках по вул. Заньковецькій-Тлехаса в м. Ужгород, та щодо безпідставної відмови ТОВ «Турист-ЛТД» у погодженні змін до проекту внутрішнього газопостачання у цих багатоквартирних житлових будинках.

Про результати розгляду рекомендацій суб’єкт господарювання має повідомити орган Комітету у десятиденний строк з дня їх отримання.

 

 

Рекомендовані публікації

Додати коментар