Закупівельний FAQ для практиків. Аномально низька ціна – прокляття переможця чи замовника?

Закупівельний FAQ для практиків. Аномально низька ціна – прокляття переможця чи замовника?

З 19 квітня 2020 року в тендерне життя України увійде новий термін – аномально низька ціна (АНЦ). Вперше в нашій закупівельній сфері з’являється законодавча можливість відхиляти компанії, що пропонують ціни, по яким неможливо якісно виконати контракт. Подібний інструмент існує в багатьох країнах світу. Та світовий досвід свідчить, що він є корисним лише за умови його коректного застосування. В інших випадках, навпаки, може призвести до завищення вартості товарів.

зібрали найважливіше, що варто знати замовникам та бізнесу, щоб АНЦ в Україні служила конкуренції, економії та ефективності.

1. Система автоматично виявляє АНЦ та повідомляє про неї замовника.

Українським замовникам, на відміну від більшості закордонних колег, не потрібно проводити жодні математичні розрахунки, витрачати час та ресурси на виявлення АНЦ. За Законом України «Про публічні закупівлі» – це обов’язок та відповідальність системи «Прозорро». Крім цього система повинна проінформувати про АНЦ учасника процедури закупівлі та замовника.

2. «АНЦ-учасник» зобов’язаний впродовж одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції надати замовнику обґрунтування АНЦ.

Так, це не право учасника, а саме обов’язок. Та у разі ненадання обґрунтування впродовж зазначеного строку пропозиція учасника обов’язково повинна бути відхилена.

Днем визначення найбільш економічно вигідної пропозиції є день проведення аукціону. Отже 24 години починають свій перебіг з 00:00 першого робочого дня, який слідує за днем проведення аукціону, та завершується о 23:59 (включно).

В частині автоматизації процесів учасникам пощастило менше, ніж замовникам. Адже вони повинні надати обґрунтування АНЦ впродовж 24 годин з дня аукціону незалежно від того, чи система повідомила їх про АНЦ. Навіть якщо в системі станеться збій та остання не розрахує АНЦ вчасно та не повідомить про неї учасника, закон не містить можливості продовжити 24-годинний строк. Отже одразу після завершення аукціону бізнесу варто перевірити, чи не є його пропозиція аномально низькою.

Бізнесу пощастило в цій частині також менше ніж закордонним колегам, де такий строк складає не 24 години, а щонайменше 10 – 15 днів. Тому це вимагає від українського бізнесу заздалегідь підготуватись до необхідності подолати цей виклик, щоб відповідні алгоритми в компанії були вже побудовані та 24 години витрачалось на їх виконання, а не створення.

Детальніше за посиланням:

https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/zakupivelniy-faq-dlya-praktikiv-anomalno-nizka-cina–proklyattya-peremozhcya-chi-zamovnika.html

Рекомендовані публікації

Додати коментар